|

Bring Your Own Device, czyli o wykorzystaniu smartfonów uczniów w pracy w szkole

Nowoczesne technologie szturmem zdobywają polskie szkoły. Zamiast się ich bać, lepiej je poznać, w przyjazny i efektywny sposób wykorzystać, tym bardziej że uczniowie na co dzień korzystają ze smartfonów, tabletów, konsoli. Biegle się w tym środowisku poruszają.

Jedną z najważniejszych tendencji na tym rynku jest BYOD (bring your own device) polegający na przynoszeniu przez uczniów ich własnych urządzeń i wykorzystaniu ich w celu wskazanym przez nauczyciela. Zaletą tego rozwiązania jest to, że uczniowie znają swoje smartfony jak własną kieszeń, skonfigurowali pod swoje potrzeby, więc łatwo im będzie wprząc je w edukację szkolną.

Sposoby wykorzystania urządzeń przeniesionych do szkoły przez dzieci:

Zastąpienie

Uczniowie zamiast pisać wypracowanie ręcznie, używają edytora tekstu . Skończone prace drukują i przekazują nauczycielowi.

Rozszerzenie

Uczniowie piszą tekst z pomocą edytora tekstu, wspierając się przy tym wbudowanymi aplikacjami: słownikiem ortograficznym, wyrazów bliskoznacznych czy aplikacją Google Tłumacz.

Modyfikacja

Uczniowie podzieleni na zespoły współpracują nad zadaniem, komunikują się z ekspertami spoza szkoły, przygotowują materiał mogący przybierać wielorakie formy (blog, prezentacja, film, dokument tekstowy).

W podstawie programowej znajdziemy zapisy, których realizacja jest tylko przy wykorzystaniu TIK, a używanie własnych urządzeń przez uczniów może okazać się kluczowe.Za realizację tych punktów podstawy programowej odpowiedzialni są wszyscy nauczyciele, nie tylko informatyki.

Aplikacje do tworzenie dokumentów

Dokumenty Google

Google Keep

MindMeister