Co słychać w Pracowni Ekologicznej w Publicznym Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Białobrzegach

Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Białobrzegach poznawali znaczenie różnych wskaźników środowiska: wartości pH , zawartość dwutlenku węgla, wpływ hałasu, znaczenie ruchu powietrza w kształtowania środowiska. Przeprowadzali badania i ćwiczyli obsługę sprzętu Pasco podczas lekcji warsztatowych.

pasco_białobrzegI_2

Uczniowie gimnazjum w Białobrzegach pracują z czujnikami Pasco

Oto relacja gimnazjalistów:

17 grudnia wyruszyliśmy w teren aby zbadać poziom hałasu i pH wody w Pilicy. Zbyt wilgotne powietrze nie pozwoliło nam przeprowadzić wszystkich badań. Pobraliśmy próbki, które zbadaliśmy w pracowni.

Cały czas pracowaliśmy nad koncepcją ulotki i gromadziliśmy materiały.
Zaprosiliśmy gości i 21 grudnia 2015r. przeprowadziliśmy Konferencję Ekologiczną, podczas której rozmawialiśmy na temat „Przyszłość życia na Ziemi a działania człowieka”.

Zaprezentowaliśmy nasze dotychczasowe zadania oraz działanie profesjonalnych czujników. Szczególnie podczas pomiaru natężenia dźwięku świetnie się bawiliśmy.
W konferencji brało udział ponad 300 osób.

Symbolem naszej konferencji było drzewko, które ożywiliśmy dzięki zaangażowaniu uczestników spotkania.
Gościliśmy podczas konferencji; księdza proboszcza Artura Hejdę, przedstawiciela Nadleśnictwa Dobieszyn pana Grzegorza Drelę, przedstawiciela Wodociągów pana Podkowiaka, pana Mieczysława Danielewicza zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Białobrzegi, przewodniczącą Rady Rodziców panią Beatę Sytę.
Byli z nami koleżanki i koledzy z Koła Ekologicznego w Suchej, z Niepublicznego Gimnazjum „Siódemka”, uczniowie klas szóstych PSP nr 1 im. KEN w Białobrzegach oraz z klas pierwszych i drugich naszego gimnazjum.

Nasze mamy przygotowały pyszne zdrowe przekąski, którymi wszyscy się zajadali (było ciasto marchewkowe, szpinakowe chlebek z ziarenkami, domowy smalec).

W tym dniu pojechaliśmy również w teren do szkół Gminy Radzanów gdzie prowadziliśmy warsztaty. Uczestnicy byli bardzo zainteresowani możliwością takich pomiarów.

Transport zafundował nam Pan Kazimierz Pałczyński właściciel firmy Przewozy.
Natomiast 28 grudnia część z nas uczestniczyła w nagraniu audycji w Radio Plus a pozostali pracowali z przedszkolakami.
Cele projektu zostały osiągnięte dzięki profesjonalnym czujnikom, oprogramowaniu i nowoczesnej tablicy interaktywnej.
Projekt „Gimnazjalna Pracownia Ekologiczna” realizowany przez Publiczne Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Białobrzegach, przy wsparciu Gminy Białobrzegi, finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

pasco_białobrzegI_2

pasco_białobrzegI_1

Źródło tekstu i zdjęć: witryna Publicznego Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Białobrzegach

Przeczytaj też: