Komputer uczniowski

Komputer uczniowski nie musi mieć tych wszystkich cech jakie powinien mieć silniejszy od niego komputer nauczycielski. Moc obliczeniowa może być nieco mniejsza – choć zdecydowanie odradzamy bardzo tanie netbooki przeznaczone na rynek konsumencki. Niepotrzebny jest także czytnik DVD. Natomiast komputer taki powinien być wyposażony w pełnowartościowy system operacyjny pozwalający na zarządzanie tym urządzeniem w sieci, wdrażanie polityk bezpieczeństwa, regulowanie dostępu do poszczególnych zasobów, wdrażanie kontroli rodzicielskiej (zwłaszcza w wariancie II!!!) czy możliwości zdalnej administracji. To wszystko jest niezwykle ważne z tego względu, że dzieci z klas IV-VI mają ogromne chęci i możliwości wykazywania się swoimi umiejętnościami informatycznymi, które – nic w tym dziwnego – nie sa poparte systematyczną wiedzą. Tak więc pozostawienie możliwości swobodnej modyfikacji zawartości komputera może prowadzić do poważnych problemów z realizacją programu, zaś nauczyciel bądź administrator będą spędzali bardzo dużo czasu na przywracaniu początkowych konfiguracji systemu.

Rekomendujemy co najmniej 12” przekątną ekranu – mniejsze ekrany nie dają takiego komfortu pracy, a przy tym zazwyczaj łączy się to z mniejszymi rozmiarami klawiatury. Zintegrowana kamera i mikrofon dają możliwość korzystania z pracy grupowej na odległość, a nawet w przyszłości do uczestniczenia w wideokonferencjach czy systemach e-learningu.