Projektor o ultrakrótkiej ogniskowej

Kolejnym kluczowym elementem zestawu interaktywnego jest projektor o ultrakrótkiej ogniskowej który współpracując z tablicą nie może generować cienia ani oślepiać osób pracujących przy niej, jednocześnie zapewniając czytelny i stabilny obraz całkowicie wypełniający powierzchnię roboczą. Dzięki temu nauczyciele mają zapewnioną maksymalną ochronę podczas wielogodzinnej pracy w klasie. Jedynym rozwiązaniem spełniającym te wymagania jest urządzenie o ultrakrótkiej ogniskowej układu optycznego. W celu uzyskania pełnej jakości i czytelności obrazu na tablicy konieczna jest zgodność formatu obrazu wyświetlanego przez projektor z formatem powierzchni roboczej tablicy. W innym przypadku obraz będzie poza obrysem tablicy lub nastąpi znaczne pogorszenie jakości obrazu (utrata rozdzielczości). Również i tutaj wnioskujemy o zapisanie wymogu prawidłowego działania przynajmniej komputera nauczycielskiego z tym urządzeniem. Konieczne jest aby wyświetlane podczas zajęć mapy, schematy lub zdjęcia jak najwierniej odpowiadały oryginałowi. Ze względu na problemy z jakością odtwarzanych kolorów nie jest to możliwe w przypadków projektorów DLP. Przy wykorzystaniu urządzeń opartych o panele LCD uzyskujemy obraz zgodny z oryginałem.  Dodatkowo jest pewna grupa nauczycieli i uczniów, która reaguje zmęczeniem, bólem, a skrajnych wypadkach zawrotami głowy na obraz prezentowany przez urządzenia wykonane w technologii DLP. Oczywiście liczba nauczycieli i uczniów reagująca w opisany sposób jest niewielka ale dla nich udział w zajęciach z wykorzystaniem takiego urządzenia jest nie do zaakceptowania. Ci sami nauczyciele i uczniowie nie będą mieli żadnego problemu w przypadku obrazu z projektora LCD. Wybierając projektor multimedialny powinniśmy kierować się podstawowymi parametrami technicznymi tego urządzenia oraz wpływem jego pracy na uczniów i nauczycieli. Dla wygodnej i bezpiecznej pracy z projektorem (zestawem interaktywnym) potrzebne jest przyłącze sygnałowe (z gniazdami podłączeniowymi) i sterowaniem podstawowymi parametrami projektora (włącz/wyłacz, wybór źródła sygnału itp.) w celu wyeliminowania zwijających ze ściany kabli oraz konieczności stosowania pilotów bezprzewodowych.