|

Projektujemy i wykonujemy szkolne sieci komputerowe

Firma Image Recording Solutions sp. z o.o. właściciel portalu Cyfrowa Szkoła proponuje zaprojektowanie, wycenę oraz instalację szkolnej sieci komputerowej. Zdaj się na nasze ponad 20-letnie doświadczenie w obsłudze szkół.

ZADZWOŃ: 22 752 27 88

NAPISZ: 

Nasza oferta na szkolną sieć komputerową obejmuje:

  1. Urządzenia sieciowe (tj. firewall, przełącznik zarządzalny – urządzenia umożliwiające konfigurację V-Lanów).
  2. Okablowanie strukturalne – umożliwia wykonanie szkolnych sieci komputerowych.
  3. Router z wbudowanymi lub zewnętrznymi modułami zapory sieciowej i systemem blokowania włamań (IPS) – urządzenie sieciowe służące do łączenia różnych sieci komputerowych.
  4. Zasilacz UPS – urządzenie, którego funkcją jest podtrzymanie pracy urządzeń elektronicznych w przypadku zaniku zasilania (konieczny przy zakupie NAS).
  5. Klimatyzator – urządzenie niezbędne do zapewnienia odpowiednich warunków pracy urządzeń infrastruktury sieciowej.
  6. Serwer plików NAS – urządzenie umożliwiające składowanie danych (NAS Network Attached Storage) minimum 2 dyskowy.
  7. Kontroler WLAN – urządzenie zarządzające szkolną siecią bezprzewodową.
  8. Punkt dostępowy – urządzenie zapewniające dostęp do sieci komputerowej za pomocą bezprzewodowego nośnika transmisyjnego.
  9. Montaż i uruchomienie
  10. Administracja i utrzymanie

 

Szkolna sieć komputerowa

Szkolna sieć komputerowa musi być dostosowana do potrzeb i obowiązków dwóch głownych grup z niej korzystających, czyli nauczycieli i uczniów.

Obie grupy wyposażene w komputer przenośny (laptop) muszą mieć zapewnioną możliwość dostępu do sieci z każdego miejsca na terenie szkoły. Równie istotnym elementem jest możliwość przemieszczania się po terenie szkoły zachowując stałe połączenie z infrastrukturą sieciową. Dodatkowym elementem równie kluczowym dla funkcjonowania infrastruktury jest jej ochrona przez intruzami z zewnątrz jak i z wewnątrz. Infrastruktura powinna chronić nie tylko użytkowników korzystających z sieci ale również powinna być odporna na ataki od wewnątrz, również fizyczne!

Rozwiązanie wykorzystujące kontroler zarządzający siecią bezprzewodową umożliwia lokalizację punktów dostępowych jak również podłączonych użytkowników oraz umożliwia ich lokalizację w przestrzeni.

Dzięki centralnemu zarządzaniu punktami dostępowymi rozmieszczonymi na terenie szkoły kontroler jest w stanie dynamicznie zarządzać siłą sygnału emitowanego z punktów dostępowych. Jest to bardzo ważne w przypadku awarii jednego z punktów dostępowych ponieważ kontroler potrafi wzmocnić sygnał sąsiednich punktów dostępowych pokrywając obszar wcześniej obejmowany przez uszkodzony punkt dostępowy. Bez kontrolera działanie takie nie jest możliwe.

Kontroler potrafi również dynamicznie balansować obciążeniem występującym na punktach dostępowych. W przypadku chwilowego zagęszczenia użytkowników w danym obszarze kontroler jest w stanie zarządzać połączeniami pomiędzy użytkownikiem a punktem dostępowym tak aby tylko część użytkowników okupowała dany punkt dostępowy.

Dzięki centralnemu zarządzaniu administrator sieci jest w stanie za pomocą jednego kliknięcia zarządzać polityką zabezpieczeń wspólne dla całej infrastruktury. W przypadku braku kontrolera polityka zabezpieczeń musi być konfigurowana na każdym urządzeniu osobno przez co występuje wyższe prawdopodobieństwo popełnienia błędu co może prowadzić do osłabienia zabezpieczeń sieci.
Dzięki kontrolerowi można stworzyć kilka jednocześnie działających sieci bezprzewodowych dla różnych grup użytkowników z różnymi poziomami zabezpieczeń oraz zasadami dostępu. Można włączyć harmonogram dla poszczególnej sieci. Sieć bezprzewodowa dla uczniów może być włączona np. tylko w tedy kiedy odbywają się lekcje. Sieć dla nauczycieli może być wyposażona w dodatkowe polityki zabezpieczeń zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa danych nie dostępnych dla uczniów. Dodatkowo dzięki kontrolerowi możemy stworzyć sieć dla tzw. gościa. Sieć dla gościa może posiadać czasowo ograniczony dostęp oraz dostęp do sieci zostanie poprzedzony wymogiem znajomości hasła dla osoby gościnnie łączącej się do sieci.

Dodatkowo urządzenia muszą być zabezpieczone w sposób fizyczny. Punkty dostępowe powinny być zamontowane możliwie wysoko oraz dostęp do przewodu sygnałowego stanowiącego również zasilanie musi być zabezpieczony przed osobami postronnymi.

Najważniejsze cechy środowiska sieciowego:

  • praca bez zakłóceń – tak jak w klasie, jest nauczyciel, który udziela prawa głosu, by uczniowie nie przekrzykiwali się nawzajem tak i punkty dostępowe w szkole powinny być sterowane przez kontroler, tak aby nadając sygnał radiowy, nie zakłócały się nawzajem tak jak robią to tzw. wolnostojące punkty dostępowe czy routery bezprzewodowe – można powiedzieć, że są to rozwrzeszczane dzieci w klasie bez wychowawcy, każde krzyczy głośniej a żadnego nie słychać.
  • bezpieczeństwo – sieci bezprzewodowej nie zatrzymamy w murach szkoły, dlatego bardzo ważne jest, aby była ona bezpieczna. Powinna być wyposażona w firewall – broniący przed niebezpiecznymi pakietami. Szyfrowanie – zabezpieczające przed włamaniem. Oraz identyfikacje każdego urządzenia i użytkownika w celu łatwej lokalizacji zagrożeń z dokładnością do miejsca, w którym zamontowany jest punkt dostępowy.
(Odwiedzono 196 razy, 1 dzisiaj)

Podobne wpisy