8 maja

8 maja 1794 roku ścięto za stanie nie po tej stronie barykady Rewolucji Francuskiej Antoine’go Laurenta Lavoisiera. Po egzekucji matematyk Joseph Louis de Lagrange powiedział: „Potrzeba było jedynie chwili, by ściąć tę głowę, ale żeby narodziła się taka druga, może nie starczyć i stu lat”.

W 1778 roku Lavoisier odkrył tlen. Przypisuje mu się także odkrycie składu wody.

Antoine Laurent Lavoisier wyjaśnił udział tlenu w spalaniu. Podał definicję pierwiastka chemicznego. Sformułował prawo zachowania energii w reakcjach chemicznych. „Traite elementaire de chemie” był tym samym dla chemii, co „Principia” Newtona w mechanice.
W 1778 roku Lavoisier odkrył tlen. Przypisuje mu się także odkrycie składu wody.

Lavoisier urodził się 26 września 1743 roku.
W 1771 r. Lavoisier poślubił 14-letnią Marie-Anne-Pierrette Paulze, która później pomagała mu w laboratorium, ilustrowała jego prace i tłumaczyła z angielskiego artykuły naukowe. Nie mieli dzieci, choć ich małżeństwo uchodziło za szczęśliwe.

W 1793 roku Lavoisier został aresztowany, jako że był poborcą podatkowym walących się czasów monarchii. Sąd orzekł że jest winien, ale dokładnie nie wiadomo czego. Gdy zwrócono uwagę sądowi na wybitne osiągnięcia naukowe Lavoisiera, sędzia Coffinhal miał stwierdzić, że republika nie potrzebuje uczonych.

(Odwiedzono 37 razy, 1 dzisiaj)

Podobne wpisy