|

Bring Your Own Device, czyli o wykorzystaniu smartfonów uczniów w pracy w szkole

Nowoczesne technologie szturmem zdobywają polskie szkoły. Zamiast się ich bać, lepiej je poznać, w przyjazny i efektywny sposób wykorzystać, tym bardziej że uczniowie na co dzień korzystają ze smartfonów, tabletów, konsoli. Biegle się w tym środowisku poruszają.

Jedną z najważniejszych tendencji na tym rynku jest BYOD (bring your own device) polegający na przynoszeniu przez uczniów ich własnych urządzeń i wykorzystaniu ich w celu wskazanym przez nauczyciela. Zaletą tego rozwiązania jest to, że uczniowie znają swoje smartfony jak własną kieszeń, skonfigurowali pod swoje potrzeby, więc łatwo im będzie wprząc je w edukację szkolną.

Sposoby wykorzystania urządzeń przeniesionych do szkoły przez dzieci:

Zastąpienie

Uczniowie zamiast pisać wypracowanie ręcznie, używają edytora tekstu . Skończone prace drukują i przekazują nauczycielowi.

Rozszerzenie

Uczniowie piszą tekst z pomocą edytora tekstu, wspierając się przy tym wbudowanymi aplikacjami: słownikiem ortograficznym, wyrazów bliskoznacznych czy aplikacją Google Tłumacz.

Modyfikacja

Uczniowie podzieleni na zespoły współpracują nad zadaniem, komunikują się z ekspertami spoza szkoły, przygotowują materiał mogący przybierać wielorakie formy (blog, prezentacja, film, dokument tekstowy).

 

W podstawie programowej znajdziemy zapisy, których realizacja jest tylko przy wykorzystaniu TIK, a używanie własnych urządzeń przez uczniów może okazać się kluczowe.Za realizację tych punktów podstawy programowej odpowiedzialni są wszyscy nauczyciele, nie tylko informatyki.

 

Aplikacje do tworzenie dokumentów

Dokumenty Google

Google Keep

MindMeister

 

Aplikacje do tworzenia i czytania książek, materiałów audio i filmów

Amazon Kindle (wymaga zalogowania na koncie Amazon Kindle)

Animato (pozwala tworzyć filmy, w wersji bezpłatnej do 30s)

Wevideo (korzystanie po zalogowaniu na konto)

 

 

Aplikacje do gromadzenia i prezentowania treści

Thinglink (wymaga założenia konta)

Prezentacje Google

Prezi (wymaga posiadania konta)

Blogger (wymaga posiadania konta)

 

 

 

 

Opracowana na podstawie: „BYOD w praktyce szkolnej”, Dorota Janczak, „Dyrektor Szkoły”, czerwiec 2015

 

 

 

(Odwiedzono 146 razy, 1 dzisiaj)

Podobne wpisy