Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia?

Dla pierwszych chrześcijan data narodzin Chrystusa nie miała żadnego znaczenia. Ważna była Wielkanoc, ponieważ Zmartwychwstanie Pańskie stanowiło istotę wiary, potwierdzenie boskości Jezusa. Dopiero w IV w. zaczęto dochodzić, kiedy urodził się Chrystus. Ewangelie nie dają żadnej wskazówki, dlatego kościół rzymski zaczął obchodzić Boże Narodzenie w święto przesilenia zimowego, wtedy 25 grudnia.

-Christmas-Snow-painting-874396_662_449

Data jest nieprzypadkowa tym bardziej, że starożytny Rzym obchodził 25 grudnia święto odradzania się Słońca – Sol Invictus, czyli Dzień Słońca Niezwyciężonego. Od tej daty dnia zaczyna przybywać,  a więc siły  jasności zwyciężają nad ciemnością. Motyw wykorzystuje popularna kolęda w słowach „Bóg się rodzi, noc truchleje…”.

Kościół zalecał, by pogańskie święta wykorzystywać do ustanowienia nowych, chrześcijańskich. I tak się stało właśnie z ustanowieniem daty Bożego Narodzenia. Rzeczywista data urodzin Chrystusa jest nieznana.

(Odwiedzono 38 razy, 1 dzisiaj)
Scroll to Top