|

Jak wybrać projektor multimedialny do szkoły?

Projektory multimedialne stały standardowym elementem wyposażenia cyfrowej szkoły. Służą  do prezentacji filmów, obrazów, prezentacji, tekstów, arkuszy kalkulacyjnych wyświetlanych najczęściej na dużym ekranie projekcyjnym.

projektor_hitachi_cp_x_2541_wn_widok_z_profilu_gwarancja_5_lat[1]

 

Minimalne wymagania od projektora multimedialnego przeznaczonego  do szkoły:

– jasność 2500 ANSI w trybie pełnej jasności

– rozdzielczość natywna XGA (1024×768)

– kontrast 2000:1

– żywotność źródła światła 3000 godzin w trybie pełnej jasności

– poziom hałasu 34dB w trybie pełnej jasności

– obiektyw zoom (najlepiej optyczny)

– gwarancja na projektor 3 lata

– gwarancja na lampę 6 miesięcy lub 1000 godzin

 

W szkołach na lekcjach źródłem obrazu są najczęściej laptop lub komputer nauczyciela, odtwarzacz DVD, tuner satelitarny.

Wybierając rzutnik multimedialny należy zwrócić szczególną uwagę na kilka podstawowych parametrów:

– rozdzielczość

– jasność

– kontrast

– żywotność lampy

– technologia przetwarzania obrazu.

Innymi cechami, na które warto zwrócić uwagę, są wielkość rzucanego obrazu, odległość projekcji, korekcja efektu trapezowego, poziom hałasu oraz waga urządzenia.

Do szkoły powinien trafić projektor wyświetlający obraz w proporcjach 4:3, bo w takim formacie prezentacji obrazu pracuje większość komputerów stacjonarnych i laptopów.

Jasność projektora jest kluczowym elementem przy wyborze projektora multimedialnego. Jasność rzucanego obrazu przez projektor mierzona jest w standaryzowanej jednostce ANSI lumen. Projektor multimedialny z przeznaczeniem do używania w klasie przy czasem ostrym świetle słonecznym powinien mieć jasność 2500-2600 ANSI lumenów.

ansi-lumans
Źródło: http://www.projectorreviews.com

Kontrast odpowiada za to, w jakiej jakości zostaną wyświetlone kolory i jak głęboko nasyconą czerń uzyskamy. Kontrast nie jest najbardziej kluczowym parametrem w projektorach dedykowanych do szkół, gdyż często wyświetla się obrazy z plików Word, Excel, prezentacje Power Point. Dlatego kontrast 2000:1 okaże się zupełnie wystarczający.

Rozdzielczość . Do szkolnego projektora multimedialnego  wystarczającą rozdzielczością jest już XGA (1024×768). Pamiętajmy, by zwracać uwagę tylko na rozdzielczość natywną. Producenci w materiałach reklamowych piszą często o rozdzielczości kompresowanej, co oznacza, że projektor przyjmuje obrazy tej rozdzielczości, ale przetwarza je do natywnej, co skutkuje utratą jakości obrazu.

vector_video_standards8-svg
Skala rozdzielczości, źródło: Wikipedia

Żywotność lampy. Jeśli projektor będzie często wykorzystywany , należy zwrócić uwagę na żywotność źródła światła. Zakup projektora o żywotności lampy 3000 godzin, przy założeniu 190 dni lekcyjnych w roku i 5 godzinach pracy dziennie, daje trzy lata bezawaryjnej pracy.  Należy przy okazji sprawdzania żywotności lampy sprawdzić, jak często należy konserwować projektor, szczególnie filtry. Brak okresowych kontroli może skutkować przegrzaniem urządzenia, a w konsekwencji poważną awarią.

Warto zwrócić uwagę, że na rynku pojawiły się uniwersalne projektory LED Hitachi zapewniające aż 20000 godzin żywotności źródła światła, co sprawia,  że pozornie wysoka cena zakupu przestaje być wadą, bo projektor może wystarczyć w nawet na 20 lat.

 

Służymy pomocą w wyborze projektora multimedialnego do szkoły

ZADZWOŃ: 22 752 27 88

NAPISZ: kontakt@irs.com.pl

 

 

 

(Odwiedzono 622 razy, 1 dzisiaj)

Podobne wpisy