Monitor interaktywny – zastosowanie w szkole

Monitory interaktywne detronizują tablice interaktywne w polskich placówkach oświatowych. Głównym powodem jest coraz bardziej atrakcyjna cena tych urządzeń, która zbliża to nowe rozwiązanie do kosztu zakupu tablicy interaktywnej z projektorem i instalacji całego zestawu. Kolejnymi argumentami przemawiającymi za monitorami interaktywnymi są:

  • komfort pracy – brak cienia rzucanego przez ucznia lub nauczyciela, który niestety powstaje na tablicy z projektorem (osoba stojąca przed tablicą zasłania sobą wyświetlany obraz, co czasami wymusza zachowanie odpowiedniej pozycji ciała; nowoczesne projektory o ultrakrótkiej ogniskowej prawie niwelują opisane powyżej niedogodności),
  • wysoka rozdzielczość (najczęściej ultra HD 4K),
  • natychmiastowa gotowość do pracy,
  • tańsza eksploatacja (zużywają mniej energii, brak konieczności wymiany szybko zużywających się elementów),
  • wygoda eksploatacji w zasadzie urządzenie bezobsługowe (brak konieczności czyszczenia i wymiany filtrów).

Pośród monitorów interaktywnych wyróżniają się urządzenia kanadyjskiej firmy Smart Technologies. Głównym atrybutem jest opracowana i zastosowana w monitorach SMART technologia SMART iQ, która powoduje, że do pracy na lekcji z uczniami nie potrzebujemy żadnych dodatkowych urządzeń (wszystko w jednym). Niestety rozłączanie i podłączanie urządzeń wstrzymuje tok lekcji. Wyświetlacze SMART Board z iQ pozwalają nauczycielom przełączać się jednym dotknięciem od pokazywania filmu wideo, do pisania na cyfrowej tablicy, do surfowania w Internecie, do działań opartych na grach i więcej – utrzymując skupienie uczniów i nie marnując czasu zajęć.

Ponadto technologia SMART iQ  pozwala na zarządzanie urządzeniami z jednego miejsca za pomocą aplikacji SMART Remote Management. Umożliwia wydajną konserwację, zabezpieczanie i obsługę wszystkich urządzeń interaktywnych.

Niewątpliwym dopełnieniem oferty urządzeń jest wyjątkowy pakiet programów SMART Learning Suite, który dostarczany jest z każdym z urządzeń interaktywnych. Cała gama możliwości od tworzenia treści lekcji, poprzez ocenianie kształtujące, do wspólnych obszarów roboczych i działań opartych na grach połączone w jeden kompletny pakiet oprogramowania edukacyjnego. Pakiet obejmuje zarówno instalację na komputerze, jak i pracę online.