|

Monitor interaktywny – zastosowanie w szkole

Potrzebujesz monitora interaktywnego do szkoły? Specjaliści z naszej firmy pomogą wybrać monitor interaktywny dostosowany do Twoich potrzeb.

monitor interaktywny w szkole

Nowe technologie na dobre zadomowiły się w naszym codziennym życiu. Szkoła jest częścią naszego życia, więc nie może być „bezludną wyspą”, ogołoconą z nowatorskich technologii. Placówki edukacyjne potrzebują najlepszych rozwiązań w zakresie nauczania, uczenia się, technologii i zarządzania, aby jak najlepiej realizować wyznaczone cele i zadania.

Takim wyjątkowym rozwiązaniem są monitory interaktywne, które powoli wypierają tablice interaktywne z projektorem. Co społeczność szkolna zyskuje, wybierając takie nowoczesne rozwiązanie?

Włączasz i używasz

Na pierwszy plan wyłania się wygoda i prostota obsługi. Niektóre tablice wymagają częstej kalibracji, aby użytkownik mógł precyzyjnie wskazywać ikony lub pisać po powierzchni urządzenia. Monitor, który wykorzystuje inną technologie do wyświetlania obrazu, nie wymaga procesu kalibracji.
„Sercem” projektora, który jest nieodłączną częścią rozwiązania tablicy interaktywnej, jest lampa – źródło światła. Wymaga ona chłodzenia powietrzem, które niestety nie jest wolne od zanieczyszczeń niebezpiecznych dla delikatnych i wrażliwych podzespołów projektora. Dlatego urządzenia te są wyposażone w filtr powietrza, który trzeba regularnie czyścić. Nie jest to skomplikowany proces, ale konieczny – zapchany filtr, to słabsze chłodzenie, co prowadzi do wzrostu temperatury w projektorze i skraca żywotność lampy. W monitorze nie znajdziemy takich rozwiązań – jest urządzeniem bezobsługowym pod tym względem. Nie ma więc kosztów serwisowana w tym względzie.

Monitor interaktywny SMART pozwala oszczędzać pieniądze

Pieniądze nie są najważniejsze, ale potrzebne i niestety najczęściej nie ma ich tyle ile by się chciało i to zmusza nas do oszczędności. Dlatego wybieramy rozwiązania bardziej oszczędne. Monitor interaktywny ma dużo większą żywotność matrycy (dla monitorów firmy Smart Technologies jest to 50 000 h) niż lampa projektora (zwykle 3 000 h). Będzie pracował dłużej i nie będziemy musieli na pewno kupować nowych lamp, gdy stare odmówią współpracy. Druga sprawa to ilość energii jaką zużywają oba urządzenia. Monitor jest mniej wymagający i zwykle potrzebuje do normalnej pracy ok. 100 – 200 W. Przeciętny projektor zużywa trochę więcej bo ok. 300 – 400 W.
Monitory interaktywne SMART wyposażone są w moduł IQ, więc monitor może również spełniać swoje zadanie bez podłączonego komputera. W takim trybie ma większość funkcji potrzebnych do pracy z klasą.

Jeden monitor interaktywny, wiele możliwości

Podstawowymi aplikacjami jest biała tablica, która może mieć potrzebne nauczycielowi tło (np. kratka, liniatura,), przeglądarka stron WWW i możliwość szybkiego, bezprzewodowego przesyłania obrazu ze smartfonu lub tabletu bezpośrednio na monitor. Funkcja ta daje nieograniczone możliwości nauczycielom – uczniowie prezentują wyniki pracy swoich grupy, pokazują swoje prace z zeszytów na monitorze, nauczyciel pokazuje ilustrację w książce itd. (zastępuje to wizualizer). Wymienione aplikacje pozwalają na pisanie i rysowanie po białej tablicy lub treści strony Internetowej, czy filmu z YouTube oraz zapis wszystkich naszych adnotacji w pamięci wewnętrznej monitora lub, na dysku przenośnym USB.

SMART naprawdę znaczy IQ

Możliwości rozwiązania SMART IQ są o wiele większe. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest SMART Notebook Player – program, który pozwoli na odtworzenie treści lekcji przygotowanej wcześniej za pomocą programu SMART Notebook lub SMART Lumio (dawniej SLSO). Plik z treścią zajęć nauczyciel może dostarczyć do monitora na trzy jakże wygodne sposoby: przez sieć Internet – wysyła lekcję ze swojego komputera na swoje konto w SMART Lumio, a stąd plik z lekcją  i wszystkie pozostałe są dostępne na każdym monitorze z funkcją SMART iQ, do którego zaloguje się nauczyciel, podobnie – umieszczając ją na swoim dysku Google Drive lub Microsoft One Drive w chmurze lub zapis na przenośnym dysku USB, który potem podłącza do monitora. Moduł IQ pozwala również na prowadzenie ad hoc interakcji z wszystkimi uczniami za pomocą ich urządzeń mobilnych lub komputerów. Aktywność „Wykrzycz to!” pozwala na wyświetlanie bezpośrednio na monitorze pomysłów uczniów w postaci tekstu lub zdjęć. Dzięki temu przeprowadzenie burzy mózgów lub zapis pomysły na realizacje klasowego projektu jest proste, szybkie i wygodne.

Dotyk ma znaczenie

Wszystkie monitory interaktywne SMART wyposażone są w funkcję rozpoznawania dotyku. Monitor wie czym go dotykamy, dzięki czemu możemy pisać piórem, palcem przesuwać to co napisaliśmy, a dłonią ścierać niepotrzebne notatki – powoduje to, że obsługa monitora jest prosta i intuicyjna, nie wymaga naciskania przycisków lub wybierania ikon gdy chcemy pisać, ścierać lub sterować wyświetlaną treścią. Dzięki temu nauczyciel i uczniowie szybko oraz efektywnie mogą pracować z urządzeniem bez specjalnych instruktarzy lub szkoleń.

Interaktywne wyświetlacze SMART są w stanie zarejestrować i rozpoznać 20 równoczesnych dotknięć (w zależności od modelu). Pozwala to na zaproszenie do pracy z urządzeniem większej liczby uczniów. Nauczyciel może dzięki temu przygotowywać ćwiczenia interaktywne, które pozwalają na współpracę wychowanków nad rozwiązaniem problemu lub wykorzystać gry i zabawy gdzie równocześnie działać może kilku uczniów. Przykładem takiej aktywności jest Quiz przyspieszenie z aplikacji SMART Notebook. W grze może brać udział do 4 uczniów, każdy z nich ma własny interfejs do obsługi quizu, a emocji dodaje możliwość przyspieszania wyścigowych samochodów w zależności od poprawności odpowiedzi – każdy chce być pierwszy. Nauka przez zabawę, to to co lubimy najbardziej.

Praca bez podłączania komputera

Kończąc opis możliwości modułu SMART IQ, który pozwala na pracę bez podłączania komputera do interaktywnego monitora, wypada podkreślić możliwość personalizacji wyświetlanych treści na monitorze. Użytkownicy mogą ustawić dowolne własne tło, które będzie widoczne podczas pracy z urządzeniem. Może to być logo i nazwa szkoły lub grafika związana z daną klasopracownią, w której znajduje się wyświetlacz.

Kiedy do monitora podłączymy komputer, to otworzy się przed nami jeszcze większa ilość możliwości. Wraz z każdym interaktywnym wyświetlaczem SMART szkoła otrzymuje również licencję na pakiet SMART Learning Suite. Jest to system składający się z dwóch rozwiązań: SMART Notebook to program instalowany na komputerze pozwalający na przygotowanie treści lekcji, ćwiczeń interaktywnych oraz wielu gier i zabaw dydaktycznych, współpracuje także z każdym wyświetlaczem i pozwala na jego obsługę, SMART Lumio to aplikacja chmurowa pozwalająca na prostą i zorganizowaną dystrybucję treści zajęć na urządzenia mobilne lub komputery uczniów. Oba rozwiązania ze sobą współpracują i uzupełniają się. Na przykład, lekcję przygotowana za pomocą Notebook można rozdystrybuować na urządzenia uczniów i zebrać wyniki pracy grupowej lub indywidualnej za pomocą Lumio. SMART Learning Suite jest rozwiązaniem pozwalającym na stworzenie prawdziwie interaktywnej treści. Uczniowie przestają być jedynie odbiorcami, stają się twórcami edukacyjnych treści (możliwość przekształcania slajdu w ćwiczenie indywidualne lub grupowe – uczniowie mogą w swoich urządzeniach pisać po slajdzie, dodawać zdjęcia, zaznaczać kolorami itd.).

Twórcy SMART Learning Suite myślą również o wygodzie nauczycieli. Oszczędność czasu i zmniejszenie nakładu pracy umożliwia funkcja importu plików PDF oraz prezentacji PowerPoint. W dalszej kolejności tak pobrane slajdy lub strony mogą być sprawnie przekształcone w interaktywne treści poprzez uczynienie z nich ćwiczeń dla poszczególnych uczniów, jak i pracy w grupach. Dodatkowo przekształcone treści można wzbogacić w 12 różnego rodzaju aktywności typu sortowanie, łączenie w pary, uzupełnianie pustych miejsc itd., czy też quizy/testy.

Nowe zastosowanie dla SMART Learning Suite znaleźli nauczyciele z całego świata w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i zamknięcia szkół. Oparta na chmurze klasa oferowana przez SMART Lumio z łatwością wspiera współpracę uczniów na dowolnym urządzeniu w dowolnym miejscu i czasie, przełamując bariery uczenia się na odległość. Wspólne działania w obszarze roboczym umożliwiają uczniom współdziałanie z domu na wspólnym cyfrowym obszarze, aby wspólnie tworzyć, dodawać treści i rozwiązywać problemy. Nauczyciele mogą łatwo sprawdzić, który uczeń dodał jaką treść oraz dodać opinie i pytania uzupełniające dla uczniów w wirtualnym obszarze roboczym.
Wysoką jakość rozwiązań w zakresie sprzętu i oprogramowania zapewniają 33 letnie doświadczenie firmy Smart Technologies oraz ciągła współpraca z nauczycielami i zarządzającymi sektorem edukacyjnym. Celem firmy jest dostarczanie rozwiązań i usług technologicznych pomagających w osiągnięciu lepszych wyników, niezależnie od tego, czy dotyczy to poprawy uczenia się uczniów, czy też zwiększania się produktywności zespołów.

SMART Learning Suite

Stworzony dla nauczycieli przez nauczycieli
SMART Learning Suite został przygotowany i dopracowany w oparciu o opinie nauczycieli, dzięki czemu wyposażono go w funkcje pomagające wykreować interesujące i dynamiczne lekcje. SMART Learning Suite jest również skonstruowany tak, aby wspierać różne metody nauczania, od dużych klas i małych grup, aż po naukę indywidualną.

Dostęp do wysokiej jakości zasobów

Uzyskaj wgląd w SMART Exchange, biblioteki on-line, która oferuje ponad 60 000 wysokiej jakości darmowych lekcji i pomocy dydaktycznych. Plusem jest możliwość korzystania z dodatkowej zawartości, tworzonej na bieżąco przez ponad 3 miliony aktualnych użytkowników SMART Notebook z całego świata.

Intuicyjne narzędzia do nauki

SMART Notebook zawiera instrumenty, które sprawiają, że tworzenie lekcji staje się prostym i intuicyjnym doświadczeniem. Zacznij od razu aby oszczędzać czas na przygotowywaniu zajęć i skup się na uczeniu uczniów.

Standaryzacja ze SMART Notebook

Teraz możesz kupić SMART Notebook i wykorzystywać go z innymi markami interaktywnego sprzętu, co pozwoli Ci utworzyć jedną zestandaryzowaną platformę do nauki, która pomoże uczniom i nauczycielom pracować efektywniej oraz korzystać przy tym z już zakupionych do klasy urządzeń.

W Polsce dystrybutorem produktów SMART Technologies jest firma Image Recording Solutions sp. z o.o.: www.irs.com.pl

monitor interaktywny w szkole
(Odwiedzono 2 820 razy, 1 dzisiaj)

Zobacz też: