|

Monitor interaktywny – zastosowanie w szkole

Monitor interaktywny do szkoły [AKTUALIZACJA 4 listopada 2022 r.]

Potrzebujesz monitora interaktywnego do szkoły? Specjaliści z naszej firmy pomogą wybrać monitor interaktywny dostosowany do Twoich potrzeb. Napisz na: kontakt@irs.com.pl

Nowe technologie na dobre zadomowiły się w naszym codziennym życiu. Szkoła jest częścią naszego życia, więc nie może być „bezludną wyspą”, ogołoconą z nowatorskich rozwiązań technicznych. Placówki edukacyjne potrzebują najlepszych narzędzi w zakresie nauczania, uczenia się, technologii i zarządzania, aby jak najlepiej realizować wyznaczone cele i zadania.

Jednym z takich rozwiązań są monitory interaktywne, które powoli wypierają tablice interaktywne z projektorem. Co społeczność szkolna zyskuje, wybierając takie nowoczesne rozwiązanie?

Włączasz i używasz

Na pierwszy plan wyłania się wygoda i prostota obsługi. Większość tablic wymaga częstej kalibracji, aby użytkownik mógł precyzyjnie wskazywać ikony lub pisać po powierzchni urządzenia. Monitor, który wykorzystuje inną technologie do wyświetlania obrazu, nie wymaga tego procesu.


„Sercem” projektora, który jest nieodłączną częścią rozwiązania tablicy interaktywnej, jest lampa – źródło światła. Wymaga ona chłodzenia powietrzem, które niestety nie jest wolne od zanieczyszczeń niebezpiecznych dla delikatnych i wrażliwych podzespołów projektora. Dlatego urządzenia te są wyposażone w filtr powietrza, który trzeba regularnie czyścić. Nie jest to skomplikowany proces, ale konieczny – zapchany filtr, to słabsze chłodzenie, co prowadzi do wzrostu temperatury w projektorze i skraca żywotność lampy. W monitorze nie znajdziemy takich rozwiązań – jest to urządzenie bezobsługowe pod tym względem. Nie ma więc kosztów serwisowana w tym aspekcie.

Monitor interaktywny SMART pozwala oszczędzać zasoby finansowe

Pieniądze nie są najważniejsze, ale potrzebne i niestety najczęściej nie ma ich tyle by wystarczyło na wszystko – to zmusza nas do oszczędności. Dlatego wybieramy rozwiązania bardziej oszczędne. Monitor interaktywny ma dużo większą żywotność matrycy (dla monitorów firmy Smart Technologies jest to 50 000 h) niż lampa projektora (zwykle 3 000 h). Będzie pracował dłużej i nie będziemy musieli na pewno kupować nowych lamp, gdy stare odmówią współpracy. Druga sprawa to ilość energii jaką zużywają oba urządzenia. Monitor jest mniej wymagający i zwykle potrzebuje do normalnej pracy ok. 100 – 200 W. Przeciętny projektor zużywa trochę więcej, bo ok. 300 – 400 W.

Monitory interaktywne SMART wyposażone są w moduł IQ, więc monitor może również spełniać swoje zadanie bez podłączonego komputera. W takim trybie ma wiele funkcji potrzebnych do pracy z klasą.

Jeden monitor interaktywny, wiele możliwości

Podstawowymi aplikacjami jest biała tablica (SMART Whiteboard), która może wyświetlać potrzebne nauczycielowi tło (np. kratka, liniatura,), przeglądarka stron WWW i możliwość szybkiego, bezprzewodowego przesyłania obrazu ze smartfonu lub tabletu bezpośrednio na monitor. Funkcja ta daje nieograniczone możliwości nauczycielom – uczniowie prezentują wyniki pracy swojej grupy, pokazują swoje prace domowe lub plastyczne na monitorze, nauczyciel pokazuje ilustrację w książce, eksponaty, okazy itp. (rozwiązanie to zastępuje wizualizer). Wymienione aplikacje pozwalają na pisanie i rysowanie po białej tablicy lub po treści strony Internetowej, czy filmu z YouTube oraz zapis wszystkich naszych adnotacji w pamięci wewnętrznej monitora bądź na dysku przenośnym USB.

SMART naprawdę znaczy IQ

Możliwości SMART iQ są o wiele większe. SMART Whiteboard pozwala na odtworzenie treści lekcji przygotowanej wcześniej za pomocą programu SMART Notebook lub SMART Lumio. Plik z treścią zajęć nauczyciel może dostarczyć do monitora na trzy wygodne sposoby: przez sieć Internet – wysyła lekcję ze swojego komputera na swoje konto w chmurze SMART, a stąd plik jest dostępny na każdym monitorze z funkcją SMART iQ, do którego zaloguje się nauczyciel, podobnie – umieszczając ją na swoim dysku Google Drive lub Microsoft One Drive w chmurze lub zapis na przenośnym dysku USB, który potem podłącza do monitora.

Moduł iQ pozwala również na prowadzenie ad hoc interakcji z wszystkimi uczniami za pomocą ich urządzeń mobilnych lub komputerów. Aktywność „Wykrzycz to!” pozwala na wyświetlanie bezpośrednio na monitorze pomysłów uczniów w postaci tekstu lub zdjęć. Dzięki temu przeprowadzenie burzy mózgów lub zapis pomysły na realizacje klasowego projektu jest proste, szybkie i wygodne. Dodatkowo istnieje możliwość udostępnienia przez sieć zawartości tablicy, po której pisze nauczyciel, uczniom na ich komputerach lub tabletach. Jeżeli prowadzący zajęcia stwierdzi, że jest to konieczne, również uczestnicy lekcji mogą umieszczać swoje adnotacje, podkreślać lub rysować bezpośrednio na tablicy na monitorze przez ich urządzenia komputerowe.

Dotyk ma znaczenie

Wszystkie monitory interaktywne SMART wyposażone są w funkcję rozpoznawania dotyku. Monitor „wie” czym go dotykamy, dzięki czemu możemy pisać piórem, palcem przesuwać to co napisaliśmy, a dłonią ścierać niepotrzebne notatki – powoduje to, że obsługa monitora jest prosta i intuicyjna, nie wymaga naciskania przycisków lub wybierania ikon, gdy chcemy pisać, ścierać lub sterować wyświetlaną treścią. Dzięki temu nauczyciel i uczniowie szybko oraz efektywnie mogą pracować z urządzeniem bez specjalnych instruktarzy lub szkoleń.


Interaktywne wyświetlacze SMART są w stanie zarejestrować i rozpoznać 20 równoczesnych dotknięć. Pozwala to na zaproszenie do pracy z urządzeniem większej liczby uczniów. Nauczyciel może dzięki temu przygotowywać ćwiczenia interaktywne, które pozwalają na współpracę wychowanków nad rozwiązaniem problemu lub wykorzystać gry i zabawy, gdzie równocześnie działać może kilku uczniów. Przykładem takiej aktywności jest Quiz przyspieszenie z aplikacji SMART Notebook. W grze może brać udział do 4 uczniów, każdy z nich ma własny interfejs do obsługi quizu, a emocji dodaje możliwość przyspieszania wyścigowych samochodów w zależności od poprawności odpowiedzi – każdy chce być pierwszy. Nauka przez zabawę, to to co lubimy najbardziej.


Kończąc opis możliwości modułu SMART iQ, który pozwala na pracę bez podłączania komputera do interaktywnego monitora, wypada podkreślić możliwość personalizacji wyświetlanych treści na monitorze. Użytkownicy mogą ustawić dowolne własne tło, które będzie widoczne na ekranie startowym urządzenia. Może to być logo i nazwa szkoły lub grafika związana z daną klasopracownią, w której znajduje się wyświetlacz.

Praca z podłączonym komputerem

Kiedy do monitora podłączymy komputer, to otwiera się przed nami jeszcze większą ilość możliwości. Wraz z każdym interaktywnym wyświetlaczem SMART szkoła otrzymuje również bezpłatny pakiet programów do instalacji na komputerze (również na urządzeniach domowych nauczycieli) zawierający:
• sterowniki z aplikacjami pomocniczymi (ustawienia SMART, aktualizacje i aktywacje SMART, deinstalator SMART),
• SMART Ink (wtyczka PowerPoint – wsparcie podczas prezentacji w MS PowerPoint na interaktywnych wyświetlaczach – obsługa gestów, pisanie i rysowanie po slajdach, sterowanie prezentacją, rysowanie i pisanie po oknach systemowych,
• adnotacje na stronach WWW w przeglądarkach stron internetowych,
• pisanie i wstawianie napisanego tekstu w aplikacjach MS Word i MS Excel,
• Przeglądarkę dokumentów SMART Ink (pisanie i rysowanie po plikach PDF, gdzie po naniesieniu notatek i rysunków istnieje możliwość zapisu całości powrotem do nowego pliku PDF),
• Nagrywarkę ekranu,
• Pasek narzędzi przechwytywania ekranu,
• SMART Notebook.

SMART Notebook to program pozwalający na przygotowanie treści lekcji i jej przeprowadzenie podczas zajęć. Może ona zawierać zdjęcia, rysunki, tekst oraz ćwiczenia interaktywne, gry i zabaw dydaktyczne, obiekty 3D, filmy itp. SMART Notebook jest rozwiązaniem pozwalającym na stworzenie prawdziwie interaktywnej treści. Uczniowie przestają być jedynie odbiorcami, a stają się współtwórcami. Twórcy SMART Notebook myślą również o wygodzie nauczycieli. Oszczędność czasu i zmniejszenie nakładu pracy umożliwia funkcja importu plików PDF oraz prezentacji PowerPoint. W dalszej kolejności tak pobrane slajdy lub strony mogą być szybko przekształcone w interaktywne treści poprzez uczynienie z nich ćwiczeń.
Istnieje możliwość rozbudowania funkcji SMART Notebook o płatny pakiet SMART Learning Suite, w skład którego wchodzi SMART Notebook Plus oraz aplikacja chmurowa Lumio https://lum.io.

SMART Notebook Plus obejmuje narzędzia do przygotowywania gier, zabaw i ćwiczeń interaktywnych – SMART Ćwiczenia oraz system oceny uczniów – SMART Oceny i dużo innych interesujących narzędzi. Lumio umożliwia nauczycielom tworzenie, organizowanie, dostarczanie i udostępnianie treści lekcji poprzez sieć Internet na osobiste urządzenia uczniów. W celu korzystania SMART Learning Suite należy zakupić subskrypcję na 1, 2 lub 3 lata.
Nowe zastosowanie dla SMART Learning Suite znaleźli nauczyciele z całego świata w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i zamknięcia szkół. Oparta na chmurze klasa oferowana przez SMART Lumio z łatwością wspiera współpracę uczniów na dowolnym urządzeniu w dowolnym miejscu i czasie, przełamując bariery uczenia się na odległość. Wspólne działania w obszarze roboczym umożliwiają uczniom współdziałanie z domu na wspólnym cyfrowym obszarze, aby wspólnie tworzyć, dodawać treści i rozwiązywać problemy. Nauczyciele mogą łatwo sprawdzić, który uczeń dodał jaką treść oraz dodać opinie i pytania uzupełniające dla uczniów w wirtualnym obszarze roboczym.
Wysoką jakość rozwiązań w zakresie sprzętu i oprogramowania zapewniają 35 letnie doświadczenie firmy Smart Technologies oraz ciągła współpraca z nauczycielami oraz zarządzającymi sektorem edukacyjnym. Celem firmy jest dostarczanie rozwiązań i usług technologicznych pomagających w osiągnięciu lepszych wyników, niezależnie od tego, czy dotyczy to poprawy uczenia się uczniów, czy też zwiększania się produktywności zespołów.

SMART Learning Suite

Stworzony dla nauczycieli przez nauczycieli
SMART Learning Suite został przygotowany i dopracowany w oparciu o opinie nauczycieli, dzięki czemu wyposażono go w funkcje pomagające wykreować interesujące i dynamiczne lekcje. SMART Learning Suite jest również skonstruowany tak, aby wspierać różne metody nauczania, od dużych klas i małych grup, aż po naukę indywidualną.

Dostęp do wysokiej jakości zasobów

Uzyskaj wgląd w SMART Exchange, biblioteki on-line, która oferuje ponad 60 000 wysokiej jakości darmowych lekcji i pomocy dydaktycznych. Plusem jest możliwość korzystania z dodatkowej zawartości, tworzonej na bieżąco przez ponad 3 miliony aktualnych użytkowników SMART Notebook z całego świata.

Intuicyjne narzędzia do nauki

SMART Notebook zawiera instrumenty, które sprawiają, że tworzenie lekcji staje się prostym i intuicyjnym doświadczeniem. Zacznij od razu, aby oszczędzać czas na przygotowywaniu zajęć i skup się na uczeniu uczniów.

Standaryzacja ze SMART Notebook

Teraz możesz kupić SMART Notebook i wykorzystywać go z innymi markami interaktywnego sprzętu, co pozwoli Ci utworzyć jedną zestandaryzowaną platformę do nauki, która pomoże uczniom i nauczycielom pracować efektywniej oraz korzystać przy tym z już zakupionych do klasy urządzeń.

monitor interaktywny do szkoły: SMART GX czy SMART MX
Porównanie monitorów SMART: GX vs MX

W Polsce dystrybutorem produktów SMART Technologies jest firma Image Recording Solutions sp. z o.o.: www.irs.com.pl

(Odwiedzono 4 727 razy, 1 dzisiaj)

Podobne wpisy