Monitory interaktywne SMART Board serii MX dla edukacji

W polskich szkołach na dobre zadomowiły się już monitory interaktywne, które dość szybko wypierają dotychczas wykorzystywane tablice interaktywne z projektorami.

monitory interaktywne SMART serii GX dedykowane do szkoły, przedszkola

Podstawowe zalety tych urządzeń w stosunku do dotychczasowych rozwiązań to:

 • komfort pracy – brak cienia rzucanego przez ucznia lub nauczyciela, który niestety powstaje na tablicy z projektorem,
 • wysoka rozdzielczość (najczęściej ultra HD 4K),
 • natychmiastowa gotowość do pracy (w przypadku projektora konieczne jest chwila na rozgrzanie lampy do uzyskania pełnej jasności),
 • tańsza eksploatacja (zużywają mniej energii, brak konieczności wymiany szybko zużywających się elementów),
 • wygoda eksploatacji w zasadzie urządzenie bezobsługowe (brak konieczności czyszczenia filtrów i ich wymiany).

Pośród monitorów interaktywnych wyróżniają się urządzenia kanadyjskiej firmy Smart Technologies.

Głównym atrybutem jest opracowana i zastosowana w monitorach SMART technologia SMART Android iQ, która powoduje, że do pracy na lekcji z uczniami nie potrzebujemy żadnych dodatkowych urządzeń (wszystko w jednym).

Wyświetlacze SMART Board z Android iQ pozwalają nauczycielom przełączać się jednym dotknięciem od pokazywania filmu wideo, do pisania na cyfrowej tablicy, do surfowania w Internecie, do działań opartych na grach i więcej – utrzymując skupienie uczniów i nie marnując czasu zajęć. Urządzenie jest wyposażone w trzy niezależne porty HDMI i przypisane im gniazda USB do przesyłania dotyku (z monitora do komputera), dzięki czemu sterujemy podłączonym komputerem poprzez dotykanie powierzchni monitor).

Dopełnieniem oferty urządzeń jest wyjątkowy pakiet programów SMART Learning Suite, który dostarczany jest z każdym z urządzeń interaktywnych. Cała gama możliwości od tworzenia treści lekcji, poprzez ocenianie kształtujące, do wspólnych obszarów roboczych i działań opartych na grach połączone w jeden kompletny pakiet oprogramowania edukacyjnego. Pakiet obejmuje zarówno instalację na komputerze, jak i pracę online.

Jednymi z najpopularniejszych monitorów SMART w Polsce, w segmencie edukacyjnym, jest seria MX200, która z powiedzeniem wykorzystuje wszystkie wyżej opisane rozwiązania. Linia tych urządzeń zawiera cztery rozmiary ekranu, które powodują możliwość dobrania wielkości monitora do każdych warunków lokalowych (praca w małych grupach, bardzo duże pracownie). Są to wyświetlacze o przekątnych: 55”, 65” 75” i 86”.

monitor interaktywny SMART serii GX do szkoły

Kluczowe cechy urządzeń:

Przedni panel sterowania – najważniejsze funkcjonalności w zasięgu ręki – przyciski zasilania, ekran powitalny, wybór źródła wejścia sygnału, cień ekranu, stopklatka, regulacja głośności.

Przedni, wygodny panel przyłączy – port USB dla dysku flash odczytywany przez monitor w trybie pracy autonomicznej lub przez komputer po podłączeniu komputera do monitora (brak konieczności szukania wolnego złącza USB w komputerze, poręczność), porty potrzebne do podłączenia komputera (podłączenie komputera ad hoc, odtwarzacza wideo itp.).

Technologia HyPr Touch ™ z Advanced IR – ponad dwukrotnie większą dokładność niż tradycyjna technologia podczerwieni, zapewniając intuicyjne, naturalne pisanie.

Powierzchnia o niewielkim tarciu Silktouch ™ – wyjątkowo dokładna, naturalna i czuła na dotyk powierzchnia od rogu do rogu monitora. Palce lub pisak bez wysiłku poruszają się po jego powierzchni. Zapewnia godziny bezbłędnego i komfortowego użytkowania.

Automatyczne aktualizacje OTA –aktualizacja Over The Air, czyli bezprzewodowa aktualizacja oprogramowania. Aktualizacje oprogramowania pobierają się automatycznie.

Posiada standardowe gniazdo OPS (Intel Open Open Plug-Specification) ze wsparciem dla mocy 60W, co pozwala na wbudowanie w monitor komputera PC (koniec problemów z kablami i przedłużaczami).

Czujnik światła otoczenia – automatycznie dostosowuje siłę podświetlenia matrycy do warunków panujących w klasie.

20 punktów dotykowych (20 w systemie Windows i MAC, 10 w Chrome) sprawia, że wielu uczniów może jednocześnie używać gestów takich jak zoom, obracanie, odwracanie, pisanie, rysowanie, bez zakłócania pracy pozostałym. Naturalny sposób nauki sprawia, że uczniowie nawet w niedostrzegalny dla siebie sposób rozwijają umiejętność pracy w grupie.

Kompatybilność – wyświetlacze współpracują z wszelkiego rodzaju urządzeniami z systemami iOS®, Windows®, Android ™ i Chrome OS ™, w tym Chromebook , dzięki czemu można łatwo udostępniać ekrany i strumieniowo przesyłać multimedia.

Object Awareness ™ pozwala wykonywać funkcje myszy palcem, pisać piórem cyfrowym atramentem oraz wymazywać dłonią lub gumką – wszystko bez przełączania narzędzi i trybów.

Wbudowany w monitor system komputerowy SMART iQ oparty o Android – wszystko w jednym. Rozwiązanie zawiera:

Cyfrowa biała tablica – pisane dowolnym kolorem, zmiana grubości pisaka, rozpoznawanie narzędzia, którym dotykamy ekranu (pisakiem piszemy, palcem przesuwamy, dłonią ścieramy), bez konieczności włączania dodatkowych opcji, możliwość wyszukiwania i wstawiania obrazów i filmów wideo z sieci Internet, narzędzia kreślarskie (linijka, kątomierz, ekierka), dodawanie kolejnych stron, przełączanie pomiędzy stronami, dodawanie różnych teł (np. kartka w kratkę, kartka w linie), zapis i otwarcie powstałego zestawu slajdów, eksport notatek do pliku PDF.

Połączenia się z monitorem z dowolnego urządzenia mobilnego (smartfon, tablet) i możliwość zapisywania adnotacji prowadzonych na ekranie bezpośrednio do urządzenia przenośnego. Ponadto dzielenie się wszystkim co powstaje na tablicy i to w czasie rzeczywistym za pomocą urządzeń z dostępem do sieci Internet, również możliwość pisania na ekranie monitora zdalnie za pomocą swoich urządzeń.

Wbudowana przeglądarka internetowa – podniesienie pióra „zamraża” obraz i pozwala na pisanie lub rysowanie po nim. Zapis powstałych adnotacji razem z zamrożonym obrazem oraz ich eksport do plików PDF.

Notebook Player – wyświetlenie treści lekcji utworzonej wcześniej na komputerze w szkole lub w domu w aplikacji SMART Notebook. Plik z lekcją możemy zapisać na dysku USB lub wysłać zdalnie siecią Internet do dowolnego monitora w szkole. W monecie rozpoczęcia zajęć plik będzie czekał w pamięci monitora, a wyświetlimy go za pomocą Notebook Player bez podłączania komputera do monitora. Notebook Player pozwala również na wyświetlanie plików PDF i pisanie na nich.

Aplikacja do sterowania przygotowanym materiałem lekcyjnym na monitorze zdalnie za pomocą smartfona lub tabletu z systemem Android.

Podgląd wejść – podgląd tego, co widać na każdym urządzeniu podłączonym do monitora. Eliminuje to konieczność zgadywanie podczas przełączania między wejściami.

Ekran powitalny – pozwala na dostosowanie go do swoich potrzeb poprzez wybranie własnego tła ekranu, wyświetlanie ulubionych aplikacji i najnowszych działań (białe tablice, strony internetowe itd.).

Indywidualne profile nauczycieli na monitorze – indywidualne ustawienia tła ekranu, ulubionych aplikacji i najnowszych działań, dostęp do przesyłanych na monitor lekcji oraz treści zajęć z SMART Learning Suite Online.

W zestawie z monitorem uchwyt do montażu na ścianie.

Na obudowie magnetyczna „półka” na pisaki, które są zawsze na miejscu i pod ręką.

Możliwość podłączenia monitora do sieci bezprzewodowo na dwa sposoby bezprzewodowo (WiFi) lub za pomocą przewodu (LAN).

Wbudowany moduł Bluetooth.

SMART Remote Management – możliwość zdalnego zarządzania monitorem poprzez system w chmurze.

Bezpłatne wsparcie użytkowników:

 1. szkolenia wdrożeniowe,
 2. szkolenia on-line i webinaria (https://www.facebook.com/pg/TSwMK/events/),
 3. biblioteka materiałów szkoleniowych (podręczniki, samouczki, prezentacje, filmy szkoleniowe) (https://www.tablice.net.pl/szkolenia/),
 4. polska strona zawierająca ponad 700 gotowych lekcji (https://www.tablice.net.pl/lekcje/),
 5. wsparcie społeczności użytkowników profil na FB, grupa dyskusyjna (https://www.facebook.com/TSwMK/),
 6. dwóch dedykowanych doradców edukacyjnych SMART w Polsce, którzy są nauczycielami.

grupa nauczycieli Ambasadorów SMART – nauczycieli przedstawiających jak „wzorcowo” wykorzystywać urządzenia i oprogramowanie SMART podczas lekcji

(Odwiedzono 885 razy, 1 dzisiaj)
Scroll to Top