| |

Po co tablica interaktywna w szkole?

Przyzwyczailiśmy się, że w każdej klasie centralne miejsce zajmuje tablica do pisania kredą lub tablica suchościeralna. Do niedawna trudno było sobie wyobrazić, że nowoczesne technologie mogą również naruszyć „ugruntowaną” od wieków pozycję tej zwykłej tablicy, proponując w zamian bardziej uniwersalne i bogate w nowe możliwości narzędzia, jakim są tablice interaktywne.

Urządzenie to jest dużym ekranem projekcyjnym, z którego obraz jest widoczny dla wszystkich uczniów w klasie. Powierzchnia tablicy jest czuła na dotyk dzięki temu osoba stojąca przy urządzeniu ma możliwość obsługiwana komputera, uruchomiana dowolnych programów. Wygląda to tak jak byśmy pracowali na bardzo dużym tablecie. Dodatkowo pozwala, tak jak w przypadku tradycyjnych tablic, na pisanie, rysowanie.

W przypadku zastosowań edukacyjnych tablica pozwala nauczycielowi między innymi na:

  • zapisanie wszystkiego co działo się na powierzchni tablicy (obraz wraz z naniesionymi notatkami i rysunkami) i przekazanie tego materiału w wersji elektronicznej lub papierowej uczniom,
  • wyświetlenie dowolnego tła potrzebnego w czasie lekcji (np.: tło w kratkę, układ współrzędnych, pięciolinia itp.) i pisanie po nim,
  • uruchomienie dowolnego programu edukacyjnego, encyklopedii lub słownika multimedialnego, przywołanie wybranej strony internetowej i pisanie po nich,
  • wcześniejsze przygotowanie na potrzeby zajęć z uczniami rysunków, wykresów, schematów, treści zadań itp., co oszczędza czas lekcji (nauczyciel nie musi wytwarzać ich podczas trwania lekcji na tablicy do pisania kredą),
  • przygotowanie całej treści do zajęć dydaktycznych, co pozwala wykorzystać czas lekcji od dzwonka do dzwonka,
  • wyświetlenie dowolnej ilustracji, zdjęcia, animacji oraz filmu i pisanie po nich,
  • selektywne ujawnianie informacji, co daje możliwość skupiania uwagi słuchaczy na istotnych w danym momencie treściach,
  • wzbogacenie zajęć o ćwiczenia interaktywne.

Jednak tablice interaktywne zostają wypierane przez inne wyjątkowe rozwiązanie jakim są monitory interaktywne. Co zyskuje placówka szkolna decydując się na takie nowoczesne rozwiązanie?

Monitor interaktywny SMART – wiele funkcji, zastosowań, prawdziwy edukacyjny kombajn

Istotne parametry techniczne

Pierwszą rzeczą, która jest widoczna na pierwszy rzut oka, to jakość wyświetlanego obrazu. Monitory mają możliwość prezentacji obrazu w bardzo dużej rozdzielczości 4K, więc wrażenie jest wyjątkowe. Ponadto urządzenia te nie są tak wrażliwe na jasność oświetlenia w klasie, co było dość dużym minusem w przypadku tablic z projektorem – konieczność zaciemnienia pomieszczenia.

Pieniądze nie są najważniejsze, ale potrzebne i niestety najczęściej nie ma ich tyle ile by się chciało i to zmusza nas do oszczędności. Dlatego wybieramy rozwiązania bardziej oszczędne. Monitor interaktywny ma dużą żywotność matrycy (dla monitorów firmy Smart Technologies jest to 50 000 h) i będzie pracował dłużej. Druga sprawa to dużo mniejsza ilość energii jaką zużywa do normalnej pracy ok. 200 – 300 W.

Sposób pracy na monitorze

Obsługa tablicy i monitora interaktywnego nie różni się zbytnio, ale główną zaletą tego ostatniego jest to, że osoba pracująca przy nich nie rzuca cienia na ekran jak w przypadku tablic interaktywnych z projektorem. Obraz wygląda podobnie jak na ekranie telewizora.

Niektóre tablice wymagają częstej kalibracji, aby użytkownik mógł precyzyjnie wskazywać ikony lub pisać po powierzchni urządzenia. Monitor, który wykorzystuje inną technologie do wyświetlania obrazu, nie wymaga procesu kalibracji.

SMART IQ – inteligencja monitora

Monitory interaktywne SMART wyposażone są w moduł IQ, więc monitor może również działać bez podłączonego komputera. W takim trybie ma większość funkcji potrzebnych do pracy z klasą. Podstawowymi aplikacjami jest biała tablica, która może mieć potrzebne nauczycielowi tło (np. kratka. liniatura, pięciolinia), przeglądarka stron WWW i możliwość szybkiego, bezprzewodowego przesyłania obrazu z smartfonu lub tabletu bezpośrednio na monitor. Funkcja ta daje nieograniczone możliwości nauczycielom – uczniowie prezentują wyniki pracy swoich grupy, pokazują swoje prace z zeszytów na monitorze, nauczyciel pokazuje ilustrację w książce itd. (zastępuje wizualizer).

Wymienione aplikacje te pozwalają na pisanie i rysowanie po białej tablicy lub treści strony Internetowej, czy filmu z YouTube oraz zapis wszystkich naszych adnotacji w pamięci wewnętrznej monitora, na dysku przenośnym USB.

Możliwości rozwiązania SMART IQ są o wiele większe. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest SMART Notebook Player – program, który pozwoli na odtworzenie treści lekcji przygotowanej wcześniej za pomocą programu SMART Notebook. Plik z treścią zajęć nauczyciel może dostarczyć do monitora na dwa jakże wygodne sposoby: bezprzewodowo – wysyła lekcję ze swojego komputera w jedno miejsce w chmurze, czyli do SMART Learning Suite Online (SLSO), dzięki czemu na każdym monitorze z funkcją iQ wystarczy zalogować się za pomocą indywidualnego konta SMART lub zapisuje go na przenośnym dysku USB, który potem podłącza do monitora.

Moduł IQ pozwala również na prowadzenie ad hoc interakcji z wszystkimi uczniami za pomocą ich urządzeń mobilnych lub komputerów. Aktywność „Wykrzycz to!” pozwala na wyświetlanie bezpośrednio na monitorze pomysłów uczniów w postaci tekstu lub zdjęć. Dzięki temu przeprowadzenie burzy mózgów lub zapis pomysły na realizacje klasowego projektu jest proste, szybkie i wygodne.

Dotyk jest ważny

Wszystkie monitory interaktywne SMART wyposażone są w funkcję rozpoznawania dotyku. Monitor wie czym go dotykamy, dzięki czemu możemy pisać piórem, palcem przesuwać to co napisaliśmy, a dłonią ścierać niepotrzebne notatki – powoduje to, że obsługa monitora jest prosta i intuicyjna, nie wymaga naciskania przycisków lub wybierania ikon gdy chcemy pisać, ścierać lub sterować wyświetlaną treścią. Dzięki temu nauczyciel i uczniowie szybko oraz skutecznie mogą pracować z urządzeniem bez specjalnych instruktarzy lub szkoleń.

Interaktywne wyświetlacze SMART są w stanie zarejestrować i rozpoznać 20 równoczesnych dotknięć. Pozwala to na zaproszenie do pracy z urządzeniem większej liczby uczniów. Nauczyciel może dzięki temu przygotowywać ćwiczenia interaktywne, które pozwalają na współpracę wychowanków nad rozwiązaniem problemu lub wykorzystać gry i zabawy, gdzie równocześnie działać może kilku uczniów. Przykładem takiej aktywności jest Quiz przyspieszenie z aplikacji SLS. W grze może brać udział do 4 uczniów, każdy z nich ma własny interfejs do obsługi quizu, a emocji dodaje możliwość przyspieszania wyścigowych samochodów w zależności od poprawności odpowiedzi – każdy chce być pierwszy. Nauka przez zabawę, to to co lubimy najbardziej.

Kończąc opis możliwości modułu SMART IQ, który pozwala na pracę bez podłączania komputera do interaktywnego monitora, wypada podkreślić możliwość personalizacji wyświetlanych treści na monitorze. Użytkownicy mogą ustawić dowolne własne tło, które będzie widoczne podczas pracy z urządzeniem. Może to być logo i nazwa szkoły lub grafika związana z daną klasopracownią, w której znajduje się wyświetlacz.

SMART Learning Suite

Kiedy do monitora podłączymy komputer, to otworzy się przed nami jeszcze większa ilość możliwości. Wraz z każdym interaktywnym wyświetlaczem SMART szkoła otrzymuje również licencję na pakiet SMART Learning Suite.

Jest to system składający się z dwóch rozwiązań: SMART Notebook to program instalowany na komputerze pozwalający na przygotowanie treści lekcji, ćwiczeń interaktywnych oraz wielu gier i zabaw dydaktycznych, współpracuje także z każdym wyświetlaczem i pozwala na jego obsługę, SLS Online to aplikacja chmurowa pozwalająca na prostą i zorganizowaną dystrybucję treści zajęć na urządzenia mobilne lub komputery uczniów. Oba rozwiązania ze sobą współpracują i uzupełniają się. Na przykład, lekcję przygotowana za pomocą Notebook można rozdystrybuować na urządzenia uczniów i zebrać wyniki pracy grupowej lub indywidualnej za pomocą SLS Online. SMART Learning Suite jest rozwiązaniem pozwalającym na stworzenie prawdziwie interaktywnej treści. Uczniowie przestają być jedynie odbiorcami, stają się twórcami edukacyjnych treści (możliwość przekształcania slajdu w ćwiczenie indywidualne lub grupowe – uczniowie mogą w swoich urządzeniach pisać po slajdzie, dodawać zdjęcia, zaznaczać kolorami itd.).

Twórcy SMART Learning Suite myślą również o wygodzie nauczycieli. Oszczędność czasu i zmniejszenie nakładu pracy umożliwia funkcja importu plików PDF oraz prezentacji PowerPoint. W dalszej kolejności tak pobrane slajdy lub strony mogą być sprawnie przekształcone w interaktywne treści poprzez uczynienie z nich ćwiczeń dla poszczególnych uczniów, jak i pracy w grupach. Dodatkowo przekształcone treści można wzbogacić w 12 różnego rodzaju aktywności typu sortowanie, łączenie w pary, uzupełnianie pustych miejsc itd., czy też quizy/testy.

Źródła treści

Dużym plusem jest wsparcie jakie otrzymują użytkownicy rozwiązań SMART. W sieci znajdziemy wiele miejsc, które zawierają gotowe treści do bezpośredniego wykorzystania na lekcjach z monitorem lub tablicą interaktywną, materiały szkoleniowe, filmy instruktarzowe, artykuły, opisy nowości itp.

SMART Exchange (exchange.smarttech.com legacyexchange.smarttech.com) zawiera ogromną bazę gotowych materiałów do SMART Learning Suite. Znajdziemy tu gotowe lekcje oraz zdjęcia, widżety, obiekty 3D do programu SMART Notebook desktop i SMART Learning Suite Online.

Tablice.net (www.tablice.net.pl) zawiera ponad 700 gotowych lekcji przygotowanych przez polskich nauczycieli w programie SMART Notebook oraz materiały szkoleniowe, artykuły i bazę linków. Krótko mówiąc wszystko co może przydać się nauczycielowi.

Sposób udostępniania treści

Jednym z wygodniejszych sposobów udostępniania treść naszych zajęć jest umieszczenie jej w chmurze, czyli do SMART Learning Suite Online (SLSO). Dzięki temu lekcje są dostępne z każdego miejsca na świecie. Na każdym monitorze z funkcją iQ wystarczy zalogować się za pomocą konta SMART (jedno bezpłatne konto do wszystkich usług SMART dla nauczycieli: SMART Notebook, SLSO, SMART Exchange) oraz na każdym urządzeniu z przeglądarką internetową po zalogowaniu się do SLSO.

Wykorzystanie w edukacji off-line i on-line

System aplikacji SMART Learning Suite wspiera nauczanie bezpośrednio w klasie dostarczając rozwiązań (SMART Notebook) do obsługi wyświetlaczy interaktywnych i przygotowania lekcji, ale również dystrybucji materiału zajęć na indywidualne urządzenia uczniów., którzy mogą rozwiązywać indywidualnie ćwiczenia interaktywne, testy lub quizy.

SMART Learning Suite Online (SLSO) sprawdza się też znakomicie podczas zdalnego nauczania, przenosząc interaktywny monitor w chmurę. Umożliwia uczniom zdalne łączenie się z lekcjami na żywo prowadzonymi przez nauczycieli i angażowanie się w czasie rzeczywistym w ich przebieg. Dostępny za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej, SLSO wspiera naukę i nauczanie w dowolnym środowisku, nawet gdy niektórzy lub wszyscy uczniowie nie są w stanie dołączyć do fizycznej sali lekcyjnej. Oparta na chmurze klasa oferowana przez SLSO z łatwością wspiera współpracę uczniów na dowolnym urządzeniu w dowolnym miejscu i czasie, przełamując bariery uczenia się na odległość

SMART Learning Suite

Stworzony dla nauczycieli przez nauczycieli

SMART Learning Suite został przygotowany i dopracowany w oparciu o opinie nauczycieli, dzięki czemu wyposażono go w funkcje pomagające wykreować interesujące i dynamiczne lekcje. SMART Learning Suite jest również skonstruowany tak, aby wspierać różne metody nauczania, od dużych klas i małych grup, aż po naukę indywidualną.

Dostęp do wysokiej jakości zasobów

Uzyskaj wgląd w SMART Exchange, biblioteki on-line, która oferuje ponad 60 000 wysokiej jakości darmowych lekcji i pomocy dydaktycznych. Plusem jest możliwość korzystania z dodatkowej zawartości, tworzonej na bieżąco przez ponad 3 miliony aktualnych użytkowników SMART Notebook z całego świata.

Intuicyjne narzędzia do nauki

SMART Notebook zawiera instrumenty, które sprawiają, że tworzenie lekcji staje się prostym i intuicyjnym doświadczeniem. Zacznij od razu, aby oszczędzać czas na przygotowywaniu zajęć i skup się na uczeniu uczniów.

Standaryzacja ze SMART Notebook

Teraz możesz kupić SMART Notebook i wykorzystywać go z innymi markami interaktywnego sprzętu, co pozwoli Ci utworzyć jedną zestandaryzowaną platformę do nauki, która pomoże uczniom i nauczycielom pracować efektywniej oraz korzystać przy tym z już zakupionych do klasy urządzeń.

W Polsce dystrybutorem produktów SMART Technologies jest firma Image Recording Solutions sp. z o.o.: www.irs.com.pl


O SMART Technologies

Od kiedy w 1991 roku SMART Technologies wprowadził swoją pierwszą dotykową tablicę interaktywną SMART Board™, firma rozpoczęła tradycję tworzenia innowacyjnych, łatwych w obsłudze rozwiązań, które zapewniły jej ogólnoświatową rozpoznawalność i zaufanie klientów. To właśnie tej tradycji SMART Technologies zawdzięcza swoją obecną pozycję globalnego lidera rynku tablic interaktywnych. Stale rozszerzana linia produktów SMART sprawiła, że praca zespołowa oraz skuteczne nauczanie oparte na technologiach interaktywnych są dostępne dla milionów ludzi na całym świecie.

(Odwiedzono 1 547 razy, 1 dzisiaj)

Zobacz też: