Szkolna sieć komputerowa [AKTUALIZACJA 24 października 2023 r.]

Szkolna Sieć Komputerowa w Nowoczesnej Edukacji: Kompleksowy Przegląd Technologii, Bezpieczeństwa i Prawa

Polskie szkoły coraz częściej korzystają z cyfrowych urządzeń w procesie nauczania. Dlatego też infrastruktura sieciowa, zwłaszcza bezprzewodowa, odgrywa kluczową rolę we współczesnej edukacji. Zapraszamy do złożenia zapytania ofertowego na projekt, wykonanie i utrzymanie szkolnej sieci komputerowej.

Złóż zapytanie ofertowe na: kontakt@irs.com.pl

Poniżej przedstawiamy kompleksowy przegląd tworzenia, zarządzania i zabezpieczania szkolnej sieci komputerowej w Polsce.

Dostępność i Mobilność

Uczniowie i nauczyciele korzystają z różnorodnych urządzeń, takich jak laptopy, tablety czy smartfony. Dlatego ważne jest, aby sieć była dostępna w każdym zakątku szkoły, umożliwiając swobodne przemieszczanie się bez utraty połączenia.

Bezpieczeństwo szkolnej sieci komputerowej

Z uwagi na polskie uwarunkowania prawne, szkoły muszą zapewnić ochronę danych osobowych uczniów. Wymaga to zaawansowanych rozwiązań zabezpieczających, takich jak firewalle, systemy wykrywania intruzów oraz regularne kopie zapasowe.

1. Ochrona Danych Osobowych: Zgodnie z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), szkoły są zobowiązane do zapewnienia ochrony danych osobowych uczniów i nauczycieli. Obejmuje to zarówno zabezpieczenia techniczne, jak i organizacyjne.
  2. Prawo Telekomunikacyjne: Szkoły, jako dostawcy usług internetowych, muszą przestrzegać przepisów Prawa Telekomunikacyjnego, w tym zasad dotyczących przechowywania danych o ruchu w sieci.
  3. Cyberbezpieczeństwo: W związku z rosnącymi zagrożeniami cybernetycznymi, Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało wytyczne dotyczące zabezpieczeń sieci w placówkach edukacyjnych. Szkoły muszą regularnie aktualizować swoje systemy i przeprowadzać audyty bezpieczeństwa. Pobierz poradnik „Bezpieczna Szkoła”.
  4. Centralne Zarządzanie: Nowoczesne systemy umożliwiają zarządzanie siecią z jednego miejsca. Dzięki temu administrator może łatwo monitorować działanie sieci, lokalizować problemy oraz wprowadzać zmiany w konfiguracji.
Szczegóły Techniczne Produktowe:
  • Routery i Punkty Dostępowe: Współczesne pracują w technologii MU-MIMO, która obsługuje wielu urządzeń jednocześnie, zapewnia stabilne połączenie nawet w przypadku dużej liczby użytkowników. Ponadto, technologia Wi-Fi 6 umożliwia szybsze prędkości i lepszą wydajność w zatłoczonych sieciach.
szkolna sieć komputerowa: Nowoczesne systemy umożliwiają zarządzanie siecią z jednego miejsca
Źródło: Ubiquiti Polska
  • Firewalle i Systemy Wykrywania Intruzów: Zaawansowane firewalle z funkcją Deep Packet Inspection (DPI) analizują ruch w sieci w czasie rzeczywistym, wykrywając i blokując potencjalne zagrożenia.

Złóż zapytanie ofertowe na: kontakt@irs.com.pl

Szkolna sieć komputerowa – Case Studies:

• Szkoła Podstawowa w Krakowie: Placówka zdecydowała się na wdrożenie systemu Ubiquiti UniFi, który pozwolił na stworzenie kilku sieci dla różnych grup użytkowników: uczniów, nauczycieli i gości. Uczniowie mogą korzystać z zasobów edukacyjnych online, podczas gdy nauczyciele mają dostęp do systemu ocen i baz danych.
  • Liceum Ogólnokształcące w Warszawie: Liceum zainwestowało w zaawansowany system zabezpieczeń, w tym firewalle z funkcją DPI i systemy wykrywania intruzów. Dzięki temu rozwiązaniu, szkoła jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo danych osobowych uczniów i nauczycieli.

Tworzenie i zarządzanie szkolną siecią komputerową to nie tylko wyzwanie techniczne, ale także prawne. Współczesne technologie oferują wiele możliwości, ale wymagają również świadomości zagrożeń i odpowiedzialności. Dlatego tak ważne jest, aby szkoły były dobrze przygotowane zarówno pod względem technicznym, jak i prawnym, dostosowując się do dynamicznie zmieniającego się środowiska edukacyjnego w Polsce.