Użyteczny, prosty, darmowy program do obróbki dźwięku AUDACITY – już dla najmłodszych uczniów

Audacity jest bezpłatnym programem do obróbki dźwięku. Wycięcie fragmentu z ulubionej piosenki, obróbka własnego tekstu,  mix utworów na dyskotekę nie stwarza problemów. Program idealny zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.

Program udostępniany jest w otwartej licencji GNU/GPL. Warto korzystać z najnowszej wersji programu, tym bardziej że jest dostępna za darmo na stronie: http://www.audacityteam.org/

Program pracuje na Windows, Mac, GNU/Linux. Nie wymaga instalacji na komputerze. Może być uruchamiany z folderu.

Pracę z aplikacją ułatwi zrozumienie zapisu dźwięku. Dźwięk w postaci analogowej był zapisywany za pomocą sinusoidalnego przebiegu sygnału elektrycznego. Zapis cyfrowy – dźwięk jest dzielony ma małe kawałki (próbkowanie dźwięku) i liniowo zapisywany cyfrowo.  Im większa liczna próbkowań, tym większa jakość dźwięku i tym samym – wielkość pliku. Ich położenie na osi Y zależy od częstotliwości każdej próbki. Jeśli te punkty połączymy ze sobą, otrzymamy graficzny obraz dźwięku.

Forma wizualizacji dźwięku umożliwiła stworzenie program, który pozwala na modyfikację dźwięku przez manipulowanie jego graficznym obrazem za pomocą myszki komputerowej.

Na youtube znajdują się poradniki:

– Jak nagrać własny głos na komputerze?

– Jak edytować dźwięk?

– Jak miksować dźwięk?

 

Prosty, intuicyjny program. Warto ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, by stać się mistrzem obróbki dźwięku.

(Odwiedzono 447 razy, 1 dzisiaj)
Scroll to Top