Projektor multimedialny z ekranem

Urządzenie to powinno być wsparciem i uzupełnieniem pracowni komputerowych wszędzie tam gdzie nie ma zestawu interaktywnego. Zarówno projektor jak i ekran powinny być przystosowane do bezpiecznego przenoszenia i przechowywania jednocześnie pozwalając na uzyskanie optymalnej jakości obrazu w czasie zajęć lekcyjnych. Podobnie jak w przypadku projektora do tablicy interaktywnej konieczne jest aby wyświetlane podczas zajęć mapy, schematy lub zdjęcia jak najwierniej odpowiadały oryginałowi. Ze względu na problemy z jakością odtwarzanych kolorów nie jest to możliwe w przypadków projektorów DLP. Przy wykorzystaniu urządzeń opartych o panele LCD uzyskujemy obraz zgodny z oryginałem. Dodatkowo jest pewna grupa nauczycieli i uczniów, która reaguje zmęczeniem, bólem, a skrajnych wypadkach zawrotami głowy na obraz prezentowany przez urządzenia wykonane w technologii DLP. Oczywiście liczba nauczycieli i uczniów reagująca w opisany sposób jest niewielka ale dla nich udział w zajęciach z wykorzystaniem takiego urządzenia jest nie do zaakceptowania. Ci sami nauczyciele i uczniowie nie będą mieli żadnego problemu w przypadku obrazu z projektora LCD. Wybierając projektor multimedialny powinniśmy kierować się podstawowymi parametrami technicznymi tego urządzenia oraz wpływem jego pracy na uczniów i nauczycieli. Kolejną pułapką przy wyborze projektora jest niedostosowanie jego rozdzielczości do rozdzielczości komputera nauczycielskiego przez co uzyskujemy obraz niewyraźny i nieczytelny. Minimalną rozdzielczością pozwalającą na skuteczną pracę czasie zajęć dydaktycznych jest XGA (1024×768). Aby obraz z projektora był dobrze widoczny dla uczniów minimalny jego rozmiar powinien wynosić 160 cm w podstawie ale z optymalną widocznością w warunkach szkolnych mamy do czynienia w przypadku około 180 cm w podstawie. Jasność projektora pozwalająca na uzyskanie dobrej jakości obrazu przy tej wielkości ekranie to minimum 2500 ANSI lumenów pod warunkiem.  Bardzo ważne jest aby projektor oraz jego lampa objęte były gwarancją producenta. Niestety w postępowaniach publicznych oferenci deklarują własne warunki gwarancyjne  niezgodne z warunkami producenta. W takim przypadku użytkownik jest odsyłany od dostawcy do serwisu i odwrotnie jeśli wystąpi awaria (szczególnie lampy).